Než začnete s likvidací vos nebo sršní, měli byste si o nich nejdříve něco přečíst, abyste pochopili, jak se chovají, co mají rádi nebo kdy jsou agresivní. Pokud se jedná o větší hnízdo, nebo jste-li alergičtí, nechte likvidaci vos a sršní raději na odbornících. Pokud se přeci jen rozhodnete, že se jich zbavíte sami, buďte velmi obezřetní a přečtěte si nejdříve několik našich tipů a rad.

„Věděli jste, že sršeň má mnohem méně jedu než například vosa nebo včela medonosná?“

Prevence, jak se zbavit vos a sršní

Začneme nejdříve u prevence. Dáme vám několik tipů, díky kterým se bezpečně zbavíte větší přítomnosti vos nebo sršní. Nemusíte je hned nutně zabíjet. I když je berete za nepřátele, jsou to vlastně vaši ochránci, a aniž byste to možná věděli, chrání vás proti mouchám a jinému drobnému hmyzu, kterým se živí.

Nelákejte je na sladké

Vosy a sršně milují sladké – nektar, ovoce, ale i šťávu. Někteří radí, že je dobré jim připravit ovocnou šťávu, víno, pivo apod., ale to nic dobrého nevěstí. Určitě ne tam, kde se hojně vyskytují lidé, protože vosy a sršně tímto způsobem jen přilákáte. Místo toho, aby jich bylo méně, bude jich více a začnou se přemnožovat.

Tento způsob prevence můžete použít pouze v případě, že chcete ochránit vaše ovocné stromy před nálety vos a sršní, kteří vám dokážou dokonale zlikvidovat vaši úrodu. Pouze tehdy můžete umístit pod strom misku se šťávou nebo na stromy zavěsit plastové lahve také s lákavou tekutinou. Vosy a sršně totiž vyhledávají ovoce zejména kvůli potřebě vody.

Přírodní odpuzovače

Pokud chcete, aby k vám do bytu nebo domu vosy a sršně nelétaly, ideálním řešení jsou přírodní odpuzovače, které si můžete vyrobit sami.

Směs citrónové kúry, hřebíčku a chilli vosám a sršním příliš nevoní. Nastrouhejte citronovou kůru a rozdrťte hřebíček a chilli. Dejte směs na stůl do misky. Váš byt to provoní a odežene nezvané hmyzí hosty.

Kyselina octová je další z možností, jak se zbavit vos a sršní v místnostech. Stačí, když jí občas potřete prahy dveří a oken.

Umělé odpuzovače

Umělé odpuzovače hmyzu jsou další možností, jak se zbavit vos a sršní. Oproti přírodním odpuzovačům jsou účinnější.

Svíčka s vůní citrónu je velmi účinná, a to nejen proti vosám a sršním, ale hmyzu celkově. Některým lidem ale nevoní, stejně, jako hmyzu.

Imitace vosího hnízda je méně známá možnost, jak se zbavit vos a sršní. Jedná se o jakýsi pytel, který je podobný hnízdu vos a sršní. Ten zavěsíte kolem domu nebo míst, kde se hmyz vyskytuje, a protože vosy a sršně nelezou konkurenci do revíru, opustí dané teritorium.

Past na vosy je též velmi účinná, ale někdy zrádná. Funguje tak, že past naplníte sladkou šťávou, která vosy a sršně přiláká. Musejí ale za šťávou prolézt otvorem, ze kterého už není cesty zpět. V pasti pak hmyz uhyne. Zrádnost je v tom, že se kolem pastí začne nebezpečný hmyz vyskytovat ještě více.

„Věděli jste, že sršní hnízdo spořádá za den až 1 kg hmyzu denně?“

Než začnete s likvidací hnízda

Každé hnízdo na podzim zahyne, přičemž přežije jen královna, takzvaná zakladatelka. Ta vždy své hnízdo opustí, a to na podzim kolem září. Na jaře pak vždy zakládá nové hnízdo. Pokud to tedy není úplně akutní, nebo pokud vás a vaše děti vosy nebo sršně vysloveně neohrožují, můžete vyčkat do podzimu, kdy budete mít jistotu, že je hnízdo prázdné, a že nehrozí riziko pobodání. Sršně si na jaře většinou hledají nové místo pro své hnízdo, nicméně se stává, že si některá místa oblíbí a mohou se do nich vracet.

Sršní hnízdo

Pokud se chcete pustit do likvidace vosího nebo sršního hnízda, buďte velmi opatrní, protože to může být životu nebezpečné. Než se do toho pustíte, přečtěte si následující rady.

Vyhodnoťte situaci

V první fázi nejdříve vyhodnoťte celkovou situaci problému. Pokud se jedná o malé hnízdo, na které si troufnete, můžete to zkusit. Pokud se ale jedná o velké hnízdo, které může čítat několik stovek jedinců, je lepší a bezpečnější se obrátit na specializovanou firmu nebo hasiče. Neriskujte zbytečně své zdraví či dokonce život!

Hnízdo by mělo být v otevřeném prostoru

Pokud chcete hnízdo jen odstranit a přitom nezlikvidovat jeho osazenstvo, dělejte to jen tehdy, když hnízdo visí volně v otevřeném prostoru, což není zcela běžné.

Pokud je to možné, můžete hnízdo odříznout do pytle, zabalit a odvést ho někam do lesa, kde nejsou žádní lidé. Než se do toho ale pustíte, přečtěte si celý článek.

Vosí hnízdo na stromě

Mějte záložní únikový plán

Vždy byste měli mít záložní únikový plán, v případě, že by se něco nepovedlo a došlo by k agresi ze strany vos či sršní. Měli byste mít kam utéct, abyste za sebou zavřeli dveře a naštvaný roj k vám neměl přístup. Jen tak můžete být v bezpečí.

Oblečte si dostatečně ochranný oblek

Bez pořádného oblečení, přes které nehrozí bodnutí, likvidaci vos a sršní nezkoušejte. Bezpečnpost je vždy na prvním místě.

Oblečte si ochranný oblek, rukavice a ideálně také silnou kuklu a uzavřenou ochrannou přilbu se štítem nebo brýlemi. Zvolte takové oblečení, u kterého si jste jisti, že je opravdu bezpečné. Například silná bunda nebo vaťák, silné džíny nebo dvoje silné tepláky, neprodyšné rukavice, boty apod. Na těle by nemělo být ani jedno odhalené místo. Jedině tak budete dobře chráněni v případě útoku.

Přemisťujte hnízdo ideálně na jaře

Přesun hnízda je jeden z šetrných způsobů, jak se zbavit vos a sršní. Nejlepší období pro jeho přesun je jaro. V té době je totiž hnízdo ještě malé a s největší pravděpodobností ho obývá zatím jen královna. Tuto skutečnost si ale nejdříve ověřte!

Přesunutí hnízda v létě, kdy je v plné síle, je pro nezkušeného člověka velmi nebezpečné a často i nemožné. V takovém případě, je lepší obrátit se na hasiče, kteří vám ale hnízdo odstraní pouze pokud vás nebo okolí ohrožuje, anebo na specializovanou dezinsekční firmu, která vás vos a sršní zaručeně zbaví. Můžete využít i služby naší úklidové a deratizační firmy. Více informací o našich službách hubení hmyzu se dočtete na stránce Dezinsekce.

Pokud se přeci jen rozhodnete, že zavěšené hnízdo budete v období léta likvidovat sami, dělejte to v noci, ideálně za chladné noci při 5° C. Likvidace hnízda musí být ale velmi rychlá, protože jakmile se sršni nebo vosy probudí, mohou si tělesnou teplotu zvýšit, což by vedlo k jejich možné obraně, respektive útoku. Takže opět platí, buďte velmi opatrní při jakékoliv manipulaci s hnízdem!

„Likvidaci hnízda provádějte ideálně ve večerních nebo brzkých ranních hodinách, kdy nejsou vosy a sršni aktivní.“

Jak zlikvidovat vosí nebo sršní hnízdo v zemi

Pokud máte vosí nebo sršní hnízdo v zemi na zahradě, důležité je, abyste vždy zůstali klidní. Můžete ho zlikvidovat tak, že do něj nalijete vroucí vodu nebo ho ucpete drny, případně vlhkým jílem. Dále si můžete koupit tzv. sirný knot, díky kterému můžete vosí hnízdo vypálit. Opět platí pravidlo únikového plánu.

Vosí hnízdo v zemi

Jak zlikvidovat vosí nebo sršní hnízdo uvnitř budovy

V budovách je použití ohně nebo vody nebezpečné, proto se nepoužívá. Lepší je provést odchyt hnízda do pytle, a to dle výše uvedených bezpečnostních doporučení, nebo využít chemické cesty, tzn. insekticidy. Seženete je v prášku nebo ve formě spreje.

Vosí hnízdo na půdě

Pokud zvolíte insekticidní sprej, počítejte s tím, že u hnízda budete muset být delší dobu, což vyžaduje naprosto dokonalé, neprodyšné a dostatečně silné oblečení, které vás ochrání před nebezpečnými žihadly.

Ve většině případů je lepší použít prášek, protože působí dlouhodobě a je možné ho umístit ke vchodu hnízda. Opět platí pravidlo únikového plánu.

Oba přípravky koupíte ve většině drogerií nebo specializovaných obchodech pro deratizaci, dezinfekci a dezinsekci. Také v naší prodejně v Chebu můžete tyto přípravky zakoupit.


Společné rysy vos a sršní

Sršně i vosy žijí v hnízdě, které vybuduje královna zakladatelka, která přes zimu spí. Probouzí se hned z jara a vylétá hledat místo pro založení své nové kolonie. Postaví buňky, do kterých naklade vajíčka, ze kterých se později vylíhnou dělnice. Ty převezmou péči o hmyzí království, přičemž královna už jen klade další vajíčka.

Chování

Jakýkoliv bodavý hmyz nemá u široké veřejnosti zrovna dobrou pověst. Obzvlášť pak sršně. Je to způsobeno zejména jejich odstrašujícím vzhledem, velikostí a hlasitým bzučením. Obavy jsou však téměř zbytečné, protože sršeň je mírumilovná a prakticky neškodná.

Pokud se k sršni přiblížíte na méně než 50 cm, použije svou první odstrašující zbraň, a to velmi hlasité varovné bzučení.

Agresivita

Sršně ani vosy nemají rády prudké otřesy v blízkosti svého hnízda, jakékoliv dění u otvoru nebo třeba přehrazení jejich příletové dráhy. V takových případech reagují podrážděně a projevuje se u nich agresivní chování.

„Pokud zabijete vosu nebo sršeň, pečlivě ji zlikvidujte, protože brzy se může objevit celá armáda agresivních vojáků.“

Pokud vosa nebo sršeň ucítí nebezpečí, její první reakcí je, že vypustí do vzduchu malou část svého jedu, který obsahuje těkavé látky fungující jako poplašný feromon. Ten okamžitě přiláká na pomoc další členy armády, kteří jsou připraveni k okamžitému protiútoku. Pokud tedy sršeň nebo vosu zabijete, měli byste se jí okamžitě zbavit a vyhodit jí co nejdále od místa činu.

Biologická klasifikace

  • Říše: živočichové (Animalia)
  • Kmen: členovci (Arthropoda)
  • Třída: hmyz (Insecta)
  • Řád: blanokřídlí (Hymenoptera)
  • Podřád: žahadlovití (Aculeata)
  • Čeleď: sršňovití (Vespidae)

„Věděli jste, že včela medonosná má v porovnání s vosou nebo sršní nejvíce jedu?“

Vosa obecná

Vosa obecná

Vosa obecná (latinsky Vespula vulgaris) je blanokřídlý jedovatý hmyz z čeledi sršňovitých. Oproti včele je vosa schopna použít své jedovaté žihadlo opakovaně, stejně, jako sršeň. Je to způsobeno tím, že nemá na svém žihadle zpětné háčky, tak jako včela. Vosy milují sladký nektar, přezrálé ovoce, ale také přeslazené nápoje nebo dokonce víno či pivo.

Vosí hnízdo může čítat až 2000 jedinců. Vosí bodnutí je bolestivé a alergikům může způsobit zdravotní problémy, v ojedinělých případech smrt. Životu nebezpečné je však pro zdravého dospělého člověka několik desítek či dokonce stovek vosích bodnutí.

Sršeň obecná

Sršeň obecná

Sršeň obecná (latinsky Vespa crabro) je největší blanokřídlý jedovatý hmyz v Evropě. Stejně jako vosa obecná patří do čeledi sršňovitých a může své jedovaté žihadlo použít opakovaně.

Sršeň je si s vosou velmi příbuzná. V podstatě se jedná o větší a mohutnější vosu. Sršně jsou dravci a živý se převážně drobným hmyzem, ale stejně jako vosy milují nektar, sladké ovocné šťávy nebo dokonce med, který získávají vyloupením včelích hnízd.

Sršní hnízdo může obsahovat až 700 jedinců. Sršní bodnutí je velmi bolestivé, nicméně její jed je mnohem slabší než jed vosy nebo včely. Alergikům může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace nebo dokonce smrt, nicméně smrtící dávka jedu představuje pro dospělého a zdravého člověka desítky až stovky bodnutí.

Jsou sršně chráněné?

Ano i ne. Dlouho zažitý mýtus říká, že sršně jsou chráněné, nicméně jen mezi ochránci přírody, nikoliv zákonem. V české legislativě zkrátka neexistuje žádná zmínka o tom, že sršně jsou chráněné nebo dokonce, že za jejich likvidaci hrozí pokuta.

Sršně jsou obecně chráněné jako druh, což znamená, že jde pouze o ochranu před celkovým vyhubením. Ale ten, kdo zlikviduje sršní hnízdo nebo se ho jakýmkoliv způsobem zbaví, není v českém právním systému postižitelný, protože je, jako druh nebo celek, neohrožuje.


Související videa – vosy a sršně


Líbil se vám článek?

Budeme moc rádi, když tento článek budete sdílet na vašem webu, blogu, diskuzi, Facebooku, Twitteru a jiných sociálních sítích.

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Funkční (nutné)

Tzv. funkční soubory cookie jsou nutné pro základní funkce stránky. Mezi ně patří soubory cookie, které stránce umožňují si vás zapamatovat při procházení stránky prostřednictvím analytického nástroje Google Analytics. Umožňují používat nákupní košík a pokladnu a také pomáhají se zabezpečením a plněním předpisů.

Google Tag Manager (Google Analytics)

Remarketing

Shromažďování údajů pro remarketing v Obsahové a Vyhledávací síti. Jedná se o údaje o přihlášených uživatelích, kteří Googlu umožnili přidružit informace o historii procházení obsahu v prohlížeči a aplikacích k jejich účtu Google a tyto údaje používat k zobrazování personalizovaných reklam.

Google.com, Seznam.cz

Přehledy inzerce

Funkce inzertních přehledů, jako jsou přehledy demografických údajů a zájmů publika, přehledy DoubleClick Campaign Manager a DoubleClick Bid Manager a přehledy zobrazení v Obsahové síti Google, které nám pomáhají lépe porozumět našim uživatelům.

Google.com

Share This