Věděli jste, že péče o ruce je z hlediska bezpečnosti práce velmi důležitá i když pravidelně používáte ochranné rukavice? Zejména v oblasti úklidových služeb jsou ruce velmi namáhavé a vystavené různým čisticím prostředkům nebo dokonce chemikáliím. Přečtěte si, jaké dopady může mít na vaše zdraví špatná péče a hygiena rukou nebo dlouhodobé nošení ochranných rukavic při úklidu.

Pozor na dermatitidu a ekzém

Špatná péče o ruce může představovat závažné zdravotní problémy, zejména pak dermatitidu a ekzém. Dermatitida je označení pro záněty kůže. Některé ze zánětů jsou způsobené alergickou reakcí na alergeny, které se mohou vyskytovat v různých čisticích prostředcích nebo chemických přípravcích.

Ekzém na rukou

Onemocnění kůže následkem nedostatečné péče o ruce může způsobit i několikaměsíční neschopnost pracovníka, což má negativní účinky nejen na zdraví jedince, ale také na firmu, ve které pracuje. V případě onemocnění je důležitá zejména rychlá a efektivní léčba. V opačném případě může dojít na velmi závažné zdravotní problémy – například chronický ekzém.

Fakta o onemocnění kůže v důsledku práce

Onemocnění kůže je jednou z nejčastějších forem nemoci z povolání. Ve Velké Británii představuje přibližně 13,5 % všech nemocí z povolání.

Nedávné studie prokázaly, že až 40 % pracovníků bude v určitém okamžiku svého pracovního života trpět kožními problémy.

Více než ½ ztracené pracovní doby následkem průmyslových nemocí je způsobeno dermatitidou.

Dále bylo zjištěno, že u 75 % pacientů, kteří trpí dermatitidou z povolání se vyvinulo chronické kožní onemocnění – například ekzém.

Zaměstnanci, kteří mají problémy s pokožkou pravděpodobně v důsledku pracovní činnosti tuto situaci nenahlašují jako pracovní úraz.

Fakta o hygieně pokožky

Ruce jsou nejúčinnější metodou šíření bakterií, ale více než polovina všech pracovníků nezná základy mytí rukou.

Nejméně 40 % pracovníků si neumývají ruce dostatečně často a dost dlouho. Výrazně tak snižují své šance na ochranu proti šíření bakterií.

Asi 65 % pracovníků v oblasti úklidu, údržby a stavebnictví a 47 % pracovníků v kancelářích si myjí ruce méně než pětkrát denně.

Průměrná doba mytí rukou je kratší než 10 sekund, nemyjí si důležité oblasti, kde se bakterie běžně vyskytují, např. pod nehty prstů a na vrchní části rukou.

Studie prokázaly, že dobré postupy hygieny rukou mohou snížit riziko nemocí, pracovní neschopnosti a související náklady minimálně o 18 až 40 %.

Mohlo by vás zajímat: Hygiena a dezinfekce rukou – Správná technika mytí rukou

Správná technika mytí rukou

Dlouhodobé používání rukavic může způsobovat dermatitidu

Ve firmách, které provozují úklidové a DDD služby, včetně těch, které provádějí dezinfekci v prostředí, které vyžaduje vysoký stupeň čistoty a hygieny (laboratoře, zdravotnická zařízení atd.), je dlouhodobé používání ochranných rukavic zcela běžnou záležitostí. Dlouhodobé používání rukavic ale může být hlavním faktorem k dermatitidě rukou. Proto je nezbytné, aby byly ruce chráněny a aby se o ně každý pracovník velmi pečlivě staral. Stejně tak je důležité, aby je k tomu vedl jejich zaměstnavatel a informoval je o této problematice, která se týká bezpečnosti práce.

Gumové ochranné rukavice

Jak pečovat o ruce

Jedním z nejdůležitějších faktorů při péči o pokožku rukou je jejich pravidelná hygiena a správné mytí. Existuje také celá řada produktů (mastí a krémů), které jsou vyrobeny právě pro péči o ruce. Některé z nich poskytují řešení pro ochranu kůže a pomáhají předcházet příčinám dermatitidy. Doporučujeme se poradit s lékárníkem nebo lékařem, ideálně s dermatologem.

Zdroj: Critical Environment Solutions Ltd.

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Funkční (nutné)

Tzv. funkční soubory cookie jsou nutné pro základní funkce stránky. Mezi ně patří soubory cookie, které stránce umožňují si vás zapamatovat při procházení stránky prostřednictvím analytického nástroje Google Analytics. Umožňují používat nákupní košík a pokladnu a také pomáhají se zabezpečením a plněním předpisů.

Google Tag Manager (Google Analytics)

Remarketing

Shromažďování údajů pro remarketing v Obsahové a Vyhledávací síti. Jedná se o údaje o přihlášených uživatelích, kteří Googlu umožnili přidružit informace o historii procházení obsahu v prohlížeči a aplikacích k jejich účtu Google a tyto údaje používat k zobrazování personalizovaných reklam.

Google.com, Seznam.cz

Přehledy inzerce

Funkce inzertních přehledů, jako jsou přehledy demografických údajů a zájmů publika, přehledy DoubleClick Campaign Manager a DoubleClick Bid Manager a přehledy zobrazení v Obsahové síti Google, které nám pomáhají lépe porozumět našim uživatelům.

Google.com

Share This