Nozokomiální infekce jsou závažným problémem v nemocnicích po celém světě. Nejenom, že množství takových infekcí vzrůstá, ale samotné infekce začínají být více odolné vůči antibiotikům, které jsou používané k jejich léčbě. V tomto článku si řekneme nejenom o těchto infekcích, ale zejména, jak zabránit jejich šíření.
Mytí rukou na 100% infekcím nezabrání
Výsledkem je, že nemocnice a zdravotnická zařízení hledají všechny možnosti, jak zpomalit nebo minimalizovat šíření infekcí. Jedna z oblastí, která si získala značnou pozornost, je efektivní mytí rukou. To je dlouhou dobu uznáváno jako jeden z nejdůležitějších faktorů pro snížení přenosu nozokomiálních infekcí. Nicméně i tam, kde byly zavedeny rozsáhlé procedury mytí rukou, se nozokomiální infekce dále rozšiřují.
Mohlo by vás zajímat: Hygiena rukou a dezinfekce
Řešením je změnit způsob úklidu v nemocnicích
Další z oblastí, kterou pracovníci ve zdravotnictví zřetelně zkoumají je úklid nemocnic, včetně všech čisticích prostředků a postupů používaných k udržování čistoty ve zdravotnických zařízeních.
“Při snaze zabránit šíření infekcí v prostředí zdravotní péče je hned po hygieně rukou důležitý úklid.“
… říká David Frank, konzultant úklidu a prezident American Institute of Cleaning Sciences (Americký institut čisticích věd) – organizace, která zavádí normy pro zlepšení pracovního výkonu v oblasti úklidových služeb.
Podle Franka mohou nemocnice, které věnují velkou pozornost čistotě všech povrchů – od podlahy až po strop, snížit výskyt nokozomiálních infekcí.
“Efektivně provedený úklid vytváří zdravé prostředí pro pacienty, návštěvy i zdravotnický personál.“
Vytírání pomocí mopu zajistí šíření křížové kontaminace
Většina nemocnic si je vědoma vlivu nozokomiálních infekcí, nicméně někteří pracovníci si nejsou vědomi toho, jak snadno se zárodky a bakterie, které šíří infekci, roznášejí.
Například mopy a kbelíky jsou stále nejčastěji používané náčiní k vytírání podlah v mnoha nemocnicích. Problém s touto metodou je v tom, že během procesu vytírání je znečištěný mop znovu vložen do čisticího roztoku, čímž se tento roztok kontaminuje. Znečištěný mop je poté použit k čištění v jiných částech nemocnice, zatímco jeho uživatel si ani není vědom toho, že rozšiřuje kontaminaci.
Kromě toho se pracovníci obvykle “dotknou“ znečištěné hlavy mopu a kontaminovaného čisticího roztoku, když je vyměňují za nový. Pokud se poté dotknou jiného náčiní, jako například vysavače, nebo také například povrchů jako je zeď, kliky, zábradlí, kohoutky nebo stoly u postelí, může to mít za následek šíření křížové kontaminace.
Nedávno některá zdravotnická zařízení začala používat systém úklidového vozíku se dvěma kbelíky. V jednom kbelíku je čisticí roztok a v druhém voda na ždímání. Bohužel mnoho uživatelů zjistilo, že některé systémy dvojitého kbelíku protékají, čímž postupně kontaminují čisticí roztok.
Stejně jako s tradičním kbelíkem, jakmile vložíme kontaminovou hlavu mopu do čisticího roztoku, tak i ten se stane kontaminovaným, pokud pracovník nepočká 3-10 minut, což v rušných nemocnicích není možné. Také se můžeme dotknout hlavy mopu nebo kbelíku při výměně čisté vody, stejně jako u tradičního kbelíku, a roznést infekci.
Řešení nemocnice v Charlstonu
Donald Hammons CEH pracuje jako manažer úklidových služeb v Ženské a dětské nemocnici (Women’s and Children’s Hospital) v Charlstonu v Západní Virginii. Je odborníkem na úklid v nemocnicích a nadšeným členem International Executive Housekeeping Associaton – IEHA. Je si dobře vědom toho, co nastane, když se uklízečky dotknou povrchu po vytírání podlahy.
Aby Hammons zamezil přenosu kontaminace dotykem, koupil do nemocnice úklidové stroje americké značky KaiVac No-Touch Cleaning System.
“Nyní čistíme stěny operačních sálů a podlahy systémem KaiVac,“ říká Hammons. “Dříve jsme vytírali s mopy a kbelíky, a stěny čistili ručně spreji a utěrkami. Bylo to chaotické, pomalé a nebezpečné, a také jsme měli pořád obavy z křížové kontaminace.“
S použitím KaiVacu se Hammons vyhýbá dotyku s kontaminovaným povrchem. Zdi a podlahy jsou postřikovány s použitím systému KaiVac. Čistá oplachová voda je poté použita k odstranění choroboplodných zárodků, bakterií a špíny. Stěrka a mokrý vysavač odstraní zbylou špínu a usnadní vysušení povrchu.
Hammons dodává, že by nikdy nekoupil stroje, se kterými by jeho zaměstnanci nebyli spokojeni.
“Zjistili jsme, že stroje KaiVac jsou ergonomické, snadno použitelné, mnohem bezpečnější a důkladnější než běžná úklidová technika, “říká,“ a také jsme si brzo uvědomili, že eliminují možnost rozšíření infekce dotykem kontaminovaných mopů a kbelíků.“
Hammons a jeho zaměstnanci také zjistili, že díky používání systému KaiVac se časy čištění výrazně snížily.