Nozokomiální infekce jsou závažným problémem v nemocnicích po celém světě. Nejenom, že množství takových infekcí vzrůstá, ale samotné infekce začínají být více odolné vůči antibiotikům, které jsou používané k jejich léčbě. V tomto článku si řekneme nejenom o těchto infekcích, ale zejména, jak zabránit jejich šíření.

Mytí rukou na 100% infekcím nezabrání

Mytí rukou na 100% infekcím nezabrání

Výsledkem je, že nemocnice a zdravotnická zařízení hledají všechny možnosti, jak zpomalit nebo minimalizovat šíření infekcí. Jedna z oblastí, která si získala značnou pozornost, je efektivní mytí rukou. To je dlouhou dobu uznáváno jako jeden z nejdůležitějších faktorů pro snížení přenosu nozokomiálních infekcí. Nicméně i tam, kde byly zavedeny rozsáhlé procedury mytí rukou, se nozokomiální infekce dále rozšiřují.

Mohlo by vás zajímat: Hygiena rukou a dezinfekce

Správná technika mytí rukou

Řešením je změnit způsob úklidu v nemocnicích

Další z oblastí, kterou pracovníci ve zdravotnictví zřetelně zkoumají je úklid nemocnic, včetně všech čisticích prostředků a postupů používaných k udržování čistoty ve zdravotnických zařízeních.

“Při snaze zabránit šíření infekcí v prostředí zdravotní péče je hned po hygieně rukou důležitý úklid.“

… říká David Frank, konzultant úklidu a prezident American Institute of Cleaning Sciences (Americký institut čisticích věd) – organizace, která zavádí normy pro zlepšení pracovního výkonu v oblasti úklidových služeb.

Podle Franka mohou nemocnice, které věnují velkou pozornost čistotě všech povrchů – od podlahy až po strop, snížit výskyt nokozomiálních infekcí.

“Efektivně provedený úklid vytváří zdravé prostředí pro pacienty, návštěvy i zdravotnický personál.“

Vytírání pomocí mopu zajistí šíření křížové kontaminace

Většina nemocnic si je vědoma vlivu nozokomiálních infekcí, nicméně někteří pracovníci si nejsou vědomi toho, jak snadno se zárodky a bakterie, které šíří infekci, roznášejí.

Vytírání pomocí mopu zajistí šíření křížové kontaminace

Například mopy a kbelíky jsou stále nejčastěji používané náčiní k vytírání podlah v mnoha nemocnicích. Problém s touto metodou je v tom, že během procesu vytírání je znečištěný mop znovu vložen do čisticího roztoku, čímž se tento roztok kontaminuje. Znečištěný mop je poté použit k čištění v jiných částech nemocnice, zatímco jeho uživatel si ani není vědom toho, že rozšiřuje kontaminaci.

Kromě toho se pracovníci obvykle “dotknou“ znečištěné hlavy mopu a kontaminovaného čisticího roztoku, když je vyměňují za nový. Pokud se poté dotknou jiného náčiní, jako například vysavače, nebo také například povrchů jako je zeď, kliky, zábradlí, kohoutky nebo stoly u postelí, může to mít za následek šíření křížové kontaminace.

Nedávno některá zdravotnická zařízení začala používat systém úklidového vozíku se dvěma kbelíky. V jednom kbelíku je čisticí roztok a v druhém voda na ždímání. Bohužel mnoho uživatelů zjistilo, že některé systémy dvojitého kbelíku protékají, čímž postupně kontaminují čisticí roztok.

Stejně jako s tradičním kbelíkem, jakmile vložíme kontaminovou hlavu mopu do čisticího roztoku, tak i ten se stane kontaminovaným, pokud pracovník nepočká 3-10 minut, což v rušných nemocnicích není možné. Také se můžeme dotknout hlavy mopu nebo kbelíku při výměně čisté vody, stejně jako u tradičního kbelíku, a roznést infekci.

Řešení nemocnice v Charlstonu

Donald Hammons CEH pracuje jako manažer úklidových služeb v Ženské a dětské nemocnici (Women’s and Children’s Hospital) v Charlstonu v Západní Virginii. Je odborníkem na úklid v nemocnicích a nadšeným členem International Executive Housekeeping Associaton – IEHA. Je si dobře vědom toho, co nastane, když se uklízečky dotknou povrchu po vytírání podlahy.
Aby Hammons zamezil přenosu kontaminace dotykem, koupil do nemocnice úklidové stroje americké značky KaiVac No-Touch Cleaning System.

Women’s and Children’s Hospital

“Nyní čistíme stěny operačních sálů a podlahy systémem KaiVac,“ říká Hammons. “Dříve jsme vytírali s mopy a kbelíky, a stěny čistili ručně spreji a utěrkami. Bylo to chaotické, pomalé a nebezpečné, a také jsme měli pořád obavy z křížové kontaminace.“

S použitím KaiVacu se Hammons vyhýbá dotyku s kontaminovaným povrchem. Zdi a podlahy jsou postřikovány s použitím systému KaiVac. Čistá oplachová voda je poté použita k odstranění choroboplodných zárodků, bakterií a špíny. Stěrka a mokrý vysavač odstraní zbylou špínu a usnadní vysušení povrchu.

Podlahový stroj KaiVac No-Touch

Hammons dodává, že by nikdy nekoupil stroje, se kterými by jeho zaměstnanci nebyli spokojeni.

“Zjistili jsme, že stroje KaiVac jsou ergonomické, snadno použitelné, mnohem bezpečnější a důkladnější než běžná úklidová technika, “říká,“ a také jsme si brzo uvědomili, že eliminují možnost rozšíření infekce dotykem kontaminovaných mopů a kbelíků.“

Hammons a jeho zaměstnanci také zjistili, že díky používání systému KaiVac se časy čištění výrazně snížily.

“Kaivac je opravdu výjimečný kus zařízení,“ říká Hammons. “Udržuje naši nemocnici čistou, zamezuje rozšíření infekce, zvyšuje produktivitu a je uznávaný našimi zaměstnanci. A to je přesně to, co chceme pro naši nemocnici.“

Share This