• Americká 2452/14, 350 02 Cheb - Sídlo firmy na mapě - Dokumenty ke stažení

  Po - Pá: 8:00 - 16:00

 • Provozní doba

  dewolf@dewolf.cz

 • Napište

  +420 354 435 130

 • Zavolejte

  Návod, jak se zbavit šatních a potravinových molů

  6 března, 2018 Blog 0 thoughts on “Návod, jak se zbavit šatních a potravinových molů”
  Návod, jak se zbavit šatních a potravinových molů

  Máte doma poletující motýlky podobné můrám a nejste si jisti, co je to za hmyz? Z velkou pravděpodobností to budou moli. Teď je ale otázkou, o jaký druh se jedná – mol šatní nebo mol potravinový? To zjistíte v následujícím článku, který je zároveň návodem, jak se zbavit šatních a potravinových molů.

  Mol šatní (Tineola bisselliella)

  Mol šatní je malý motýl dosahující velikosti 4 – 8 milimetrů. Je to velmi známý a právem obávaný škůdce vyskytující se především v domácnostech v blízkosti šatů, oblečení, koberců a jiných potahových látek především z přírodních materiálů. Škůdce nepředstavuje přímo mol, ale jeho larva. Ta se totiž živí keratinem, což je rohovina, která je obsažena v některých přírodních materiálech, jako je například vlna nebo bavlna. Samičky tedy nakladou vajíčka na klidná, teplá, tmavá a ideálně i vlhká místa, zejména tam, kde se vyskytuje keratin (vlna v oblečení). Larva si pak z vláken oblečení vytváří kuklu. Čím více potravy (látky) má, tím větší pak larva také je.

  Mol šatní je jeden z mála živočichů na naší planetě, který je schopen ve svém organizmu trávit vlnu a navíc k životu nepotřebuje vodu, protože si jí vytváří sám svým metabolismem.

  Mol šatní (Tineola bisselliella)

   

  Likvidace šatních molů

  Abyste se spolehlivě zbavili molů šatních, musíte nejdříve pochopit, jak žijí a co mají a nemají rádi.

  1. Prevence
  2. Ekologická likvidace
  3. Chemická likvidace

  1. Prevence

  Mol šatní má nejraději tmavá, vlhká a teplá místa, proto se rád usazuje ve skříních a šatnách, kde se vyskytuje nevětrané a málo používané oblečení. Moli také nemají rádi světlo, hluk a celkově, když je někdo ruší. Vyruší je například i pouhé otevření šatní skříně. Co tedy dělat?

  „Vytvářejte doma takové podmínky, které moli nenávidí!“

   

  • větrejte, zejména pak v chladných nebo dokonce mrazivých měsících
  • roztahujte závěsy, nebo žaluzie, a pouštějte do místnosti co nejvíce denního světla
  • uklízejte skříně alespoň jedou ročně jejich vyprázdněním a řádným vyčištěním
  • větrejte oblečení a občas ho také přendejte na jiné místo
  • nevkládejte do skříně mokré oblečení
  • perte pravidelně oblečení, které nenosíte tak často jako jiné
  • vyhněte se dekoracím ve skříních, zejména papírovým tapetám

   

  Tip: Zapomeňte na igelitové obaly a krabice na oblečení jsou k ničemu. Moli se prokoušou!

  2. Ekologická likvidace – babské rady

  Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem. Jaké jsou tedy možnosti?

  „Použijte přírodní odpuzovače a deodoranty, fungují dobře.“

   

  • dejte molům čerstvou levanduli, oni její vůni totiž nenávidí a vy si jí naopak zamilujete
  • utopte moli v octě, víně nebo pivě – tyto tekutiny je přitahují stejně jako člověka, takže nastražte mističky do skříní a čekejte
  • rozsypte do skříně čerstvý mletý nebo rozdrcený pepř – ten moli také nemají rádi
  • smíchejte melasu s octem, ideálně jeden díl melasy a dva díly octa, dejte do misky a tu postavte do skříně
  • dejte do skříně mýdlo, buď celé nebo nadrcené v tkaném sáčku
  • zavěste do skříně smrkovou větvičku nebo zavěste sáček s jehličím
  • nechte vymrznout skříň i oblečení, protože moli nesnáší zimu

   

  3. Chemická likvidace – dezinsekce

  Další možností, jak se zbavit molů, je použití chemických přípravků, které je spolehlivě zlikvidují. Takových přípravků existuje celá řada. Pro domácí použití se nejčastěji používají pasti s feromony a lapače s lepivým povrchem obsahující insekticidy. Při velkém zamoření se doporučují profesionální dezinsekční přípravky, nástrahy a postřiky – například dýmovnice, popraše, postřikové nebo pyretroidní emulzní koncentráty a jiné insekticidy.

  Přípravky pro domácí použití

   

  Profesionální dezinsekční přípravky

   

  Mol šatní vs. mol potravinový

   

  Mol potravinový – zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)

  Mol potravinový je lidový název pro zavíječe moučného. Jedná se též o motýla z čeledi zavíječovití, který se vyskytuje po celém světě, zcela běžně tam, kde jsou potraviny. Nejčastěji ho můžete najít v mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších a obecně ve skladech potravin a mlýnech. Pochutnají si ale také na koření, čokoládě nebo müsli. Oproti molu šatnímu dorůstá až do velikosti 12 milimetrů a má na křídlech tmavé skvrny.

  Mol potravinový – zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)

   

  Likvidace molů potravinových

  S potravinovým molem je trochu jiné pořízení, než s jeho příbuzným molem šatním. Neživí se totiž keratinem, ale lidskými potravinami. Výskyt potravinových molů je častější a zbavit se ho nadobro někdy člověka pěkně potrápí. Co je dobré tedy vědět?

  1. Prevence
  2. Postup při napadení potravin
  3. Likvidace velkého zamoření

  1. Prevence

  Předcházet výskytu a množení molů můžete pomocí preventivních opatření. Protože si moly můžete přinést s nákupem přímo z obchodu, je dobré potraviny při každém vyskladnění kontrolovat. Horší je to u sypkých potravin, ale i zde existuje možnost – prosít je přes sítko. Moly k vám mohou ale také přiletět oknem, digestoří nebo ventilací od sousedů.

  „Vytvářejte doma takové podmínky, které moli nenávidí!“

   

  • kontrolujte potraviny pokaždé, když je vyskladňujete
  • skladujte ohrožené potraviny v uzavíratelných obalech – ideálně v plastových nebo skleněných

   

  2. Postup při napadení potravin

  Potraviny, které jsou napadené moly, jsou znehodnocené, ale při pozření se nemusíte obávat žádných závažných zdravotních komplikací. Mohou se v nich však vyskytovat výkaly v podobě malých kuliček, jemná hedvábná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků, které by teoreticky mohly u citlivějších osob vyvolat alergické reakce. Pokud doma zjistíte výskyt potravinových molů, měli byste začít jednat ihned. Na nic nečekejte a proveďte tato opatření, která by měla při dostatečné preciznosti zabrat.

  „Potraviny napadené moly mohou obsahovat trus!“

   

  • napadené potraviny vyhoďte, protože mohou obsahovat vajíčka, která by později představovala další rozmnožení
  • důkladně vymyjte skříně a všechny potravinové prostory, kde se moli vyskytovali
  • vysajte vajíčka a larvy – všechny kouty a škvíry, kde by mohly být
  • použijte zdravotně nezávadný přípravek proti molům – každý týden po dobu 1 – 3 měsíců, ale buďte velmi opatrní, při jeho výběru (vyhněte se chemickým přípravkům a zvolte raději lapače na bázi feromonů – mololapače)

   

  Tip: Také na potravinové moly platí ekologické prostředky – například hřebíček, cedrové dřevo, citrónová kůra, pepř, levandule, mýdlo apod. Podle některých příruček dokonce fungují i obyčejné noviny, protože obsahují tiskařskou čerň, kterou moli nemají rádi.

  3. Likvidace velkého zamoření

  Pokud se jedná o velké zamoření moly, například v potravinářském průmyslu nebo v domech, které jsou propojené potravinovými šachtami, doporučuje se zavolat specializovanou úklidovou firmu, která se zabývá dezinsekcí.

  No comments yet. You should be kind and add one!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.This is a required field!

  <small>You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:<br> <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  seven + 13 =

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Copyright © 1991 - 2019 de Wolf GROUP s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Přebírání, kopírování a jiné používání obsahu je dovoleno pouze se souhlasem. Realizace a správa webu Digito.cz.