Máte doma poletující motýlky podobné můrám a nejste si jisti, co je to za hmyz? Z velkou pravděpodobností to budou moli. Teď je ale otázkou, o jaký druh se jedná – mol šatní nebo mol potravinový? To zjistíte v následujícím článku, který je zároveň návodem, jak se zbavit šatních a potravinových molů.
Mol šatní (Tineola bisselliella)
Mol šatní je malý motýl dosahující velikosti 4 – 8 milimetrů. Je to velmi známý a právem obávaný škůdce vyskytující se především v domácnostech v blízkosti šatů, oblečení, koberců a jiných potahových látek především z přírodních materiálů. Škůdce nepředstavuje přímo mol, ale jeho larva. Ta se totiž živí keratinem, což je rohovina, která je obsažena v některých přírodních materiálech, jako je například vlna nebo bavlna. Samičky tedy nakladou vajíčka na klidná, teplá, tmavá a ideálně i vlhká místa, zejména tam, kde se vyskytuje keratin (vlna v oblečení). Larva si pak z vláken oblečení vytváří kuklu. Čím více potravy (látky) má, tím větší pak larva také je.
Mol šatní je jeden z mála živočichů na naší planetě, který je schopen ve svém organizmu trávit vlnu a navíc k životu nepotřebuje vodu, protože si jí vytváří sám svým metabolismem.
Likvidace šatních molů
Abyste se spolehlivě zbavili molů šatních, musíte nejdříve pochopit, jak žijí a co mají a nemají rádi.
1. Prevence
2. Ekologická likvidace
3. Chemická likvidace
1. Prevence
Mol šatní má nejraději tmavá, vlhká a teplá místa, proto se rád usazuje ve skříních a šatnách, kde se vyskytuje nevětrané a málo používané oblečení. Moli také nemají rádi světlo, hluk a celkově, když je někdo ruší. Vyruší je například i pouhé otevření šatní skříně. Co tedy dělat?
„Vytvářejte doma takové podmínky, které moli nenávidí!“
- větrejte, zejména pak v chladných nebo dokonce mrazivých měsících
- roztahujte závěsy, nebo žaluzie, a pouštějte do místnosti co nejvíce denního světla
- uklízejte skříně alespoň jedou ročně jejich vyprázdněním a řádným vyčištěním
- větrejte oblečení a občas ho také přendejte na jiné místo
- nevkládejte do skříně mokré oblečení
- perte pravidelně oblečení, které nenosíte tak často jako jiné
- vyhněte se dekoracím ve skříních, zejména papírovým tapetám
Tip: Zapomeňte na igelitové obaly a krabice na oblečení jsou k ničemu. Moli se prokoušou!
2. Ekologická likvidace – babské rady
Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem. Jaké jsou tedy možnosti?
„Použijte přírodní odpuzovače a deodoranty, fungují dobře.“
- dejte molům čerstvou levanduli, oni její vůni totiž nenávidí a vy si jí naopak zamilujete
- utopte moli v octě, víně nebo pivě – tyto tekutiny je přitahují stejně jako člověka, takže nastražte mističky do skříní a čekejte
- rozsypte do skříně čerstvý mletý nebo rozdrcený pepř – ten moli také nemají rádi
- smíchejte melasu s octem, ideálně jeden díl melasy a dva díly octa, dejte do misky a tu postavte do skříně
- dejte do skříně mýdlo, buď celé nebo nadrcené v tkaném sáčku
- zavěste do skříně smrkovou větvičku nebo zavěste sáček s jehličím
- nechte vymrznout skříň i oblečení, protože moli nesnáší zimu
3. Chemická likvidace – dezinsekce
Další možností, jak se zbavit molů, je použití chemických přípravků, které je spolehlivě zlikvidují. Takových přípravků existuje celá řada. Pro domácí použití se nejčastěji používají pasti s feromony a lapače s lepivým povrchem obsahující insekticidy. Při velkém zamoření se doporučují profesionální dezinsekční přípravky, nástrahy a postřiky – například dýmovnice, popraše, postřikové nebo pyretroidní emulzní koncentráty a jiné insekticidy.
Přípravky pro domácí použití
- Cytrol Dust (insekticidní popraš)
- Cytrol Forte (pyretroidní práškový koncentát)
- Vulcan SUPER 10 EC (pyretroidní emulzní koncentrát)
- Bandit SUPER 10 EW (pyretroidní postřikový koncentát)
Profesionální dezinsekční přípravky
- Detmol FUM (studená dýmovnice)
- Vulcan FUMER (insekticidní dýmovnice)
- SchwabEX fog (studená dýmovnice)
- K-Othrine 2,5 SC (postřikový koncentrát)
- Fendona 6 SC (pyretroidní insekticid)
Mol potravinový – zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)
Mol potravinový je lidový název pro zavíječe moučného. Jedná se též o motýla z čeledi zavíječovití, který se vyskytuje po celém světě, zcela běžně tam, kde jsou potraviny. Nejčastěji ho můžete najít v mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších a obecně ve skladech potravin a mlýnech. Pochutnají si ale také na koření, čokoládě nebo müsli. Oproti molu šatnímu dorůstá až do velikosti 12 milimetrů a má na křídlech tmavé skvrny.
Likvidace molů potravinových
S potravinovým molem je trochu jiné pořízení, než s jeho příbuzným molem šatním. Neživí se totiž keratinem, ale lidskými potravinami. Výskyt potravinových molů je častější a zbavit se ho nadobro někdy člověka pěkně potrápí. Co je dobré tedy vědět?
1. Prevence
2. Postup při napadení potravin
3. Likvidace velkého zamoření
1. Prevence
Předcházet výskytu a množení molů můžete pomocí preventivních opatření. Protože si moly můžete přinést s nákupem přímo z obchodu, je dobré potraviny při každém vyskladnění kontrolovat. Horší je to u sypkých potravin, ale i zde existuje možnost – prosít je přes sítko. Moly k vám mohou ale také přiletět oknem, digestoří nebo ventilací od sousedů.
„Vytvářejte doma takové podmínky, které moli nenávidí!“
- kontrolujte potraviny pokaždé, když je vyskladňujete
- skladujte ohrožené potraviny v uzavíratelných obalech – ideálně v plastových nebo skleněných
2. Postup při napadení potravin
Potraviny, které jsou napadené moly, jsou znehodnocené, ale při pozření se nemusíte obávat žádných závažných zdravotních komplikací. Mohou se v nich však vyskytovat výkaly v podobě malých kuliček, jemná hedvábná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků, které by teoreticky mohly u citlivějších osob vyvolat alergické reakce. Pokud doma zjistíte výskyt potravinových molů, měli byste začít jednat ihned. Na nic nečekejte a proveďte tato opatření, která by měla při dostatečné preciznosti zabrat.
„Potraviny napadené moly mohou obsahovat trus!“
- napadené potraviny vyhoďte, protože mohou obsahovat vajíčka, která by později představovala další rozmnožení
- důkladně vymyjte skříně a všechny potravinové prostory, kde se moli vyskytovali
- vysajte vajíčka a larvy – všechny kouty a škvíry, kde by mohly být
- použijte zdravotně nezávadný přípravek proti molům – každý týden po dobu 1 – 3 měsíců, ale buďte velmi opatrní, při jeho výběru (vyhněte se chemickým přípravkům a zvolte raději lapače na bázi feromonů – mololapače)
Tip: Také na potravinové moly platí ekologické prostředky – například hřebíček, cedrové dřevo, citrónová kůra, pepř, levandule, mýdlo apod. Podle některých příruček dokonce fungují i obyčejné noviny, protože obsahují tiskařskou čerň, kterou moli nemají rádi.
3. Likvidace velkého zamoření
Pokud se jedná o velké zamoření moly, například v potravinářském průmyslu nebo v domech, které jsou propojené potravinovými šachtami, doporučuje se zavolat specializovanou úklidovou firmu, která se zabývá dezinsekcí.
Prosím, objevují se u Nás v bytě již asi 3mesice moly. Nevím jestli jsou potravinové nebo šatní. Všude jsem dala různé nástrahy ale nic. Jeden den jich je 5,dalsi den třeba nic, potom 3 atd. Nachází se třeba v pokoji, mezi kuchini a obyvakem a zkrátka kdekoliv po bytě. Proto nevím odkud to jde. Prosím jsem z toho opravdu nešťastná a prosím moc o radu. Na úklid jsem vyloženě poctivá a stejně tohle!!! Děkuji za odpověď. Sládková.