Pokud má vaše firma kladný vztah k ochraně přírody a životního prostředí, nebo chcete-li splňovat environmentální předpoklady normy ISO 14001, jeden z důležitých faktorů, který byste neměli opomenout, je ekologický úklid. Jak takového úklidu ale dosáhnout? Zdá se to jako složitý úkol, nicméně tomu tak není. Stačí se jen přizpůsobit moderním technologiím a dodržovat několik jednoduchých zásad. Zde je několik našich tipů.

Největší nebezpečí pro životní prostředí představují při úklidu zejména chemické čisticí prostředky a špatné nakládání s nimi. Pro některé druhy úklidu jsou sice nezbytné, zejména při dezinfekci, ale málo kdo už ví, že většinou, například při vytírání podlahy, je vlastně vůbec nepotřebujete. Říkáte si, že to není možné? Že bez chemikálií prostě nic nevyčistíte? Je to pouhý mýtus a omyl. Čisticí prostředek slouží pouze pro urychlení a zjednodušení úklidu. Můžete ho ale nahradit zvýšením fyzické síly, ideálně super výkonným a technologicky vyspělým čisticím strojem. Chcete-li přejít na ekologický úklid, životnímu prostředí ulevíte už jen tím, že budete:

  1. používat moderní a výkonné úklidové stroje
  2. používat ekologické čisticí prostředky

1. Používejte výkonné úklidové stroje

V první řadě se zaměřte na to, jaké používá vaše úklidová firma technologie a čisticí systémy. Pokud pracuje s nekvalitní nebo zastaralou úklidovou technikou, je velmi pravděpodobné, že nebude dostatečně výkonná a efektivní a navíc spotřebuje zbytečně velké množství čisticích prostředků.

Pro profesionální ekologický úklid mnohdy totiž stačí, když používáte správný stroj. Například námi používané podlahové stroje od americké značky Kaivac jsou natolik výkonné a technologicky vyspělé, že při úklidu s nimi prakticky nepotřebujete používat žádné chemické čisticí prostředky. Stačí použít čistou vodu. Je prokázané, že stoje Kaivac odstraní až 99,8 % nečistot, a to pouze za použití vody.

Ekologický úklid pomocí úklidového stroje Kaivac a vody

„Věděli jste, že čisticí prostředky pouze urychlují proces čištění? Pokud je nahradíte výkonným úklidovým strojem, v mnoha případech jsou zbytečné.“

Ekologický úklid za pomocí super výkonné úklidové techniky a bez použití čisticích prostředků s sebou nese také významné ekonomické výhody. Časy každodenního plýtvání čisticími prostředky jsou totiž jednou provždy sečteny. Navíc jsou stroje Kaivac natolik rychlé, že s nimi uklidíte 3 až 4 krát rychleji než s většinou konkurenčních strojů a asi 10 krát rychleji než s mopem.

Související článek: 5 důvodů, proč už nikdy na vytírání podlahy nepoužívat mop

2. Používejte ekologické čisticí prostředky

Pokud se nechcete vyhnout čisticím prostředkům, snažte se je alespoň dobře dávkovat, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvaní a zatěžování životního prostředí. V ideálním případě nahraďte standardní chemické čisticí prostředky těmi, které splňují ekologické normy. Ekologický čisticí prostředek je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také k lidem, kteří ho používají. Neobsahuje totiž žádné agresivní chemické látky, které dráždí pokožku rukou, oči a dýchací ústrojí. Navíc je vyroben ze surovin, které jsou lehce biologicky odbouratelné, a jejichž toxicita je vůči životnímu prostředí nízká.

ekologický čisticí prostředek

Jak poznat ekologický přípravek?

Vždy musí být podložen certifikací od akreditované laboratoře se specializací na výrobu kosmetiky, drogerie a chemie. Ekologický výrobek bývá zařazen do kategorie Environmentally friendly a musí mít tzv. Ekoznačku. Pro Českou republiku je důležitá zejména certifikace Ekologicky šetrný výrobek. Tato certifikace je používaná v národním programu environmentálního značení a uděluje ji Ministerstvo životního prostředí.

Ekologicky šetrný výrobek

Požadavky a kritéria pro udělení ekoznačky uvádí Technická směrnici MŽP:

  • č. 07-2012 – Univerzální čisticí prostředky a čisticí prostředky pro hygienická zařízení
  • č. 53-2012 – Mýdla, šampony a vlasové kondicionéry
  • č. 67-2012 – Mycí prostředky pro ruční mytí nádobí
  • č. 68-2012 – Mycí prostředky do myček nádobí

Tip: Ověřte si, zda je vámi používaný čisticí prostředek v EU Ekoznačce.

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Funkční (nutné)

Tzv. funkční soubory cookie jsou nutné pro základní funkce stránky. Mezi ně patří soubory cookie, které stránce umožňují si vás zapamatovat při procházení stránky prostřednictvím analytického nástroje Google Analytics. Umožňují používat nákupní košík a pokladnu a také pomáhají se zabezpečením a plněním předpisů.

Google Tag Manager (Google Analytics)

Remarketing

Shromažďování údajů pro remarketing v Obsahové a Vyhledávací síti. Jedná se o údaje o přihlášených uživatelích, kteří Googlu umožnili přidružit informace o historii procházení obsahu v prohlížeči a aplikacích k jejich účtu Google a tyto údaje používat k zobrazování personalizovaných reklam.

Google.com, Seznam.cz

Přehledy inzerce

Funkce inzertních přehledů, jako jsou přehledy demografických údajů a zájmů publika, přehledy DoubleClick Campaign Manager a DoubleClick Bid Manager a přehledy zobrazení v Obsahové síti Google, které nám pomáhají lépe porozumět našim uživatelům.

Google.com

Share This