• Americká 2452/14, 350 02 Cheb - Sídlo firmy na mapě - Dokumenty ke stažení

  Po - Pá: 8:00 - 16:00

 • Provozní doba

  dewolf@dewolf.cz

 • Napište

  +420 354 435 130

 • Zavolejte

  Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu

  Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu

  12 července, 2017 Blog 4 thoughts on “Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu”
  Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu

  Mezi lidmi stále panuje jeden velký mýtus “Co je mokré, to je čisté”. Ve zkutečnosti to ale nemusí být zas až tak pravda. Co je mokré může být totiž zdrojem bakterií, které nebyly řádně odsáty a zlikvidovány, ale jen rozetřeny či rozmatlány. A víte, jak jednoduše ověřit, že je to fakt? Pořiďte si luminometr – přístroj na monitoring hygieny (ATP). Pojďme se tedy společně podívat na to, co se reálně děje při úklidu mezi mopem a podlahou, co může takový mop způsobit, jak otestovat, zda je povrch opravdu čistý, no a nakonec, jaké dodržovat zásady při vytírání podlahy, aby nedocházelo ke křížové kontaminaci bakterií.

  Jak probíhá čištění podlahy mopem

  Pokusíme vám nastínit, jak probíhá čištění podlahy klasickým mopem a co se děje mezi hadrem a podlahou. Představte si tu situaci – uklízečka naplní kbelík vodou, přidá do něj čisticí prostředek a začne s vytíráním podlahy. Za ta léta praxe má určitě svou vytříbenou techniku vytírání, o níž si myslí, že je dokonalá. Vytře prvních pár metrů čtverečních, přičemž se na mop nalepí nečistoty a bakterie usazené na podlaze. Mop vyždímá do kbelíku, kde doposud byla voda s chemickým přípravkem. Všechny nečistoty a bakterie z podlahy tedy vrátí zpět do kbelíku.

  čištění podlahy mopem

  Vyždímaným mopem, který uklízečka považuje za čistý, opět vytírá zbytek podlahy. A takto pokračuje stále dokola. Čím více vytírá, tím více špíny ždímá do kbelíku, a tím více ji vrací zpět na podlahu a znovu roznáší. Přijde vám to logické? Myslíte si stále, že krásně mokrá podlaha je čistá a bez bakterií? Nikoliv! Při procesu vytírání mopem totiž dochází k pouhému roztírání špíny a ještě většímu roznášení bakterií.

  Co může špinavý mop způsobit?

  Pokud vytíráte tradičním způsobem, tedy jedním mopem a jednou vodou, s velkou pravděpodobností může dojít k tzv. křížové kontaminaci bakterií a například při úklidu v nemocnicích také k rozšíření nozokomiálních nemocí.

  Přečtěte si některé naše související články

   

  Jak zkontrolovat, zda je čištěný povrch opravdu čistý a neobsahuje bakterie?

  Pomocí tzv. ATP přístroje, který slouží na monitoring hygieny. Tento přístroj byl vyvinut převážně pro provozy, které vyžadují extrémně vysokou úroveň čistoty a hygieny, například při úklidu ve zdravotnictví nebo potravinářství. Někdy ho používají také hygienici při kontrolách. A jak tento přístroj funguje?

  ATP přístroj na monitoring hygieny

  Přístroj ATP je založen na tzv. luminometru. Někdy se proces zjišťování úrovně čistoty nazývá také jako bioluminiscenční monitoring hygieny. Jedná se o moderní technologii, která má super vysokou citlivost a přesnost.

  Jak funguje ATP - přístroj na monitoring hygieny

  Celý systém se skládá z malé stěrky a měřícího přístroje, který je uchopitelný do jedné ruky. Stěrková tuba, která je veliká asi jako tužka, je založena na technologii lámacího ventilu, který po zlomení aktivuje kapalný reagen.

  Zcela jednoduše setřete pomocí stěrky vyčištěný povrch (podlaha, stůl, stěna apod.), zlomíte ventil stěrky a vložíte ji do luminometru (ATP přístroje). Ten vám následně ukáže stopy znečištění. Podívejte se na video, ve kterém je celý proces velmi pěkně popsán (pouze v angličtině).

  Tři zásady, jak správně vytírat mopem

  Ne každé vytírání mopem ale musí být vždy špatné. Záleží na tom, jak je provedeno a zda jsou dodrženy důležité hygienické požadavky. Pokud se budete držet doporučených zásad, s velkou pravděpodobností udržíte křížovou kontaminaci na uzdě a podlaha bude na 99 % čistá a navíc suchá.

  1. Používejte speciální nemocniční vozík
  2. Dodržujte systém křížové kontaminace
  3. Mop řádně vyperte a dezinfikujte ho

   

  1. Používejte speciální nemocniční vozík

  Speciální nemocniční vozík na čištění podlah

  Základní zásadou je používat při vytírání podlahy více kbelíků a více mopů najednou. Podobně to praktikují úklidové čety v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, kde používají speciální úklidové vozíky. Takové vozíky mají oddělené nádoby s přepážkou na vodu a čisticí nebo dezinfekční prostředek, jeden nebo dva kbelíky s čistou vodou a ždímač mopu s vlastním kbelíkem na špinavou vodu z podlahy. Kbelíky jsou dokonce barevně označené, aby je pracovník úklidu jednoduše rozeznal.

  2. Dodržujte pravidla křížové kontaminace

  pravidla křížové kontaminace

  Při vytírání tedy namočte mop do kbelíku s vodou a čisticím prostředkem a vytřete část podlahy. Špinavý mop vyždímejte do kbelíku, který je určen pouze pro znečištěnou odpadovou vodu. Následně, po vyždímání mopu, ho vyperte v jedné ze dvou nádob, ve kterých je voda s dezinfekcí a opět vyždímejte do kbelíku pro odpadovou vodu. Znovu namočte mop ve vodě s dezinfekcí a vytřete další část podlahy. Tento postup opakujte.

  I tak se ale voda s dezinfekcí po nějaké době znečistí, takže pamatujte na to, že je třeba vodu několikrát po dobu vytírání vyměnit. Interval výměny vody závisí na rozsahu vytírané plochy a úrovně znečištění. Během vytírání doporučujeme také měnit mopy. Když se vám ten první zdá příliš špinavý, vyměňte ho za čistý. Ten špinavý dejte do pytle na mopy a nechte ho vyprat a dezinfikovat, aby byl pro další úklid perfektně čistý.

  3. Mop řádně vyperte a dezinfikujte

  Mop řádně vyperte a dezinfikujte ho

  Po dokončení vytírání je velmi důležité neodložit špinavý mop do kouta, což je bohužel velmi častá praxe mnohých uklízeček. Některé ho dokonce nechají v kbelíku se špinavou vodou a další den s ním opět vytírají. To je naprosto nepřípustné! Špinavý mop se tak totiž stává nositelem bakterií a nebezpečným přenašečem křížové kontaminace.

  Mop po každém vytírání dezinfikujte. Nechte ho vyprat, ideálně v průmyslové pračce na vysoký stupeň teploty. Jedině tak ho udržíte stále čistý a bez bakterií.

  Jedna zásada, jak mít podlahu 100% čistou a suchou

  I přes všechny výše uvedené zásady jsme ale stále spíše proti vytírání mopem než pro. Hlavním důvodem je nejen nedokonalá čistota podlahy, ale také bezpečnost při a po úklidu.

  Pokud dodržíte všechny výše uvedené zásady, podlaha pořád zůstane mokrá, což zvyšuje riziko úrazu uklouznutí s následkem pádu a pohmožděniny nebo dokonce zlomeniny. Jedině, že byste měli další suchý mop, kterým byste podlahu dosušili. To by bylo ale časově a fyzicky podstatně náročnější. Řešení však existuje.

  Úklidové stroje Kaivac na čištění podlah

  Používejte kvalitní úklidové stroje, které 100% odstraní nečistoty a choroboplodné bakterie, a to tak, že podlahu precizně vysají zcela do sucha. Jedině tak budete mít jistotu, že podlaha bude perfektně čistá a hygienická.

  My používáme při úklidu stroje Kaivac

  Naše úklidová firma používá pro čištění podlah super výkonné úklidové stroje americké značky Kaivac. Podívejte se, co umí, jak fungují a jakých výsledků s nimi dokážeme dosáhnout.

  úklidové stroje americké značky Kaivac

  4 thoughts on “Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu”

  […] Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu […]

  […] Mokrá podlaha není hygienická. Klasický mop vrací nečistoty zpět na podlahu, protože uklízečka používá stále stejnou vodu. Přečtěte si tedy článek Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu. […]

  […] Tip: Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu […]

  […] Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá. Změřte si úroveň úklidu pomocí ATP testu […]

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.This is a required field!

  <small>You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:<br> <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  19 − seventeen =

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Copyright © 1991 - 2019 de Wolf GROUP s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Přebírání, kopírování a jiné používání obsahu je dovoleno pouze se souhlasem. Realizace a správa webu Digito.cz.