Mezi lidmi stále panuje jeden velký mýtus “Co je mokré, to je čisté”. Ve zkutečnosti to ale nemusí být zas až tak pravda. Co je mokré může být totiž zdrojem bakterií, které nebyly řádně odsáty a zlikvidovány, ale jen rozetřeny či rozmatlány. A víte, jak jednoduše ověřit, že je to fakt? Pořiďte si luminometr – přístroj na monitoring hygieny (ATP). Pojďme se tedy společně podívat na to, co se reálně děje při úklidu mezi mopem a podlahou, co může takový mop způsobit, jak otestovat, zda je povrch opravdu čistý, no a nakonec, jaké dodržovat zásady při vytírání podlahy, aby nedocházelo ke křížové kontaminaci bakterií.

Jak probíhá čištění podlahy mopem

Pokusíme vám nastínit, jak probíhá čištění podlahy klasickým mopem a co se děje mezi hadrem a podlahou. Představte si tu situaci – uklízečka naplní kbelík vodou, přidá do něj čisticí prostředek a začne s vytíráním podlahy. Za ta léta praxe má určitě svou vytříbenou techniku vytírání, o níž si myslí, že je dokonalá. Vytře prvních pár metrů čtverečních, přičemž se na mop nalepí nečistoty a bakterie usazené na podlaze. Mop vyždímá do kbelíku, kde doposud byla voda s chemickým přípravkem. Všechny nečistoty a bakterie z podlahy tedy vrátí zpět do kbelíku.

čištění podlahy mopem

Vyždímaným mopem, který uklízečka považuje za čistý, opět vytírá zbytek podlahy. A takto pokračuje stále dokola. Čím více vytírá, tím více špíny ždímá do kbelíku, a tím více ji vrací zpět na podlahu a znovu roznáší. Přijde vám to logické? Myslíte si stále, že krásně mokrá podlaha je čistá a bez bakterií? Nikoliv! Při procesu vytírání mopem totiž dochází k pouhému roztírání špíny a ještě většímu roznášení bakterií.

Co může špinavý mop způsobit?

Pokud vytíráte tradičním způsobem, tedy jedním mopem a jednou vodou, s velkou pravděpodobností může dojít k tzv. křížové kontaminaci bakterií a například při úklidu v nemocnicích také k rozšíření nozokomiálních nemocí.

Přečtěte si některé naše související články

Jak zkontrolovat, zda je čištěný povrch opravdu čistý a neobsahuje bakterie?

Pomocí tzv. ATP přístroje, který slouží na monitoring hygieny. Tento přístroj byl vyvinut převážně pro provozy, které vyžadují extrémně vysokou úroveň čistoty a hygieny, například při úklidu ve zdravotnictví nebo potravinářství. Někdy ho používají také hygienici při kontrolách. A jak tento přístroj funguje?

ATP přístroj na monitoring hygieny

Přístroj ATP je založen na tzv. luminometru. Někdy se proces zjišťování úrovně čistoty nazývá také jako bioluminiscenční monitoring hygieny. Jedná se o moderní technologii, která má super vysokou citlivost a přesnost.

Jak funguje ATP - přístroj na monitoring hygieny

Celý systém se skládá z malé stěrky a měřícího přístroje, který je uchopitelný do jedné ruky. Stěrková tuba, která je veliká asi jako tužka, je založena na technologii lámacího ventilu, který po zlomení aktivuje kapalný reagen.

Zcela jednoduše setřete pomocí stěrky vyčištěný povrch (podlaha, stůl, stěna apod.), zlomíte ventil stěrky a vložíte ji do luminometru (ATP přístroje). Ten vám následně ukáže stopy znečištění. Podívejte se na video, ve kterém je celý proces velmi pěkně popsán (pouze v angličtině).

Tři zásady, jak správně vytírat mopem

Ne každé vytírání mopem ale musí být vždy špatné. Záleží na tom, jak je provedeno a zda jsou dodrženy důležité hygienické požadavky. Pokud se budete držet doporučených zásad, s velkou pravděpodobností udržíte křížovou kontaminaci na uzdě a podlaha bude na 99 % čistá a navíc suchá.

1. Používejte speciální nemocniční vozík
2. Dodržujte systém křížové kontaminace
3. Mop řádně vyperte a dezinfikujte ho

1. Používejte speciální nemocniční vozík

Speciální nemocniční vozík na čištění podlah

Základní zásadou je používat při vytírání podlahy více kbelíků a více mopů najednou. Podobně to praktikují úklidové čety v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, kde používají speciální úklidové vozíky. Takové vozíky mají oddělené nádoby s přepážkou na vodu a čisticí nebo dezinfekční prostředek, jeden nebo dva kbelíky s čistou vodou a ždímač mopu s vlastním kbelíkem na špinavou vodu z podlahy. Kbelíky jsou dokonce barevně označené, aby je pracovník úklidu jednoduše rozeznal.

2. Dodržujte pravidla křížové kontaminace

pravidla křížové kontaminace

Při vytírání tedy namočte mop do kbelíku s vodou a čisticím prostředkem a vytřete část podlahy. Špinavý mop vyždímejte do kbelíku, který je určen pouze pro znečištěnou odpadovou vodu. Následně, po vyždímání mopu, ho vyperte v jedné ze dvou nádob, ve kterých je voda s dezinfekcí a opět vyždímejte do kbelíku pro odpadovou vodu. Znovu namočte mop ve vodě s dezinfekcí a vytřete další část podlahy. Tento postup opakujte.

I tak se ale voda s dezinfekcí po nějaké době znečistí, takže pamatujte na to, že je třeba vodu několikrát po dobu vytírání vyměnit. Interval výměny vody závisí na rozsahu vytírané plochy a úrovně znečištění. Během vytírání doporučujeme také měnit mopy. Když se vám ten první zdá příliš špinavý, vyměňte ho za čistý. Ten špinavý dejte do pytle na mopy a nechte ho vyprat a dezinfikovat, aby byl pro další úklid perfektně čistý.

3. Mop řádně vyperte a dezinfikujte

Mop řádně vyperte a dezinfikujte ho

Po dokončení vytírání je velmi důležité neodložit špinavý mop do kouta, což je bohužel velmi častá praxe mnohých uklízeček. Některé ho dokonce nechají v kbelíku se špinavou vodou a další den s ním opět vytírají. To je naprosto nepřípustné! Špinavý mop se tak totiž stává nositelem bakterií a nebezpečným přenašečem křížové kontaminace.

Mop po každém vytírání dezinfikujte. Nechte ho vyprat, ideálně v průmyslové pračce na vysoký stupeň teploty. Jedině tak ho udržíte stále čistý a bez bakterií.

Jedna zásada, jak mít podlahu 100% čistou a suchou

I přes všechny výše uvedené zásady jsme ale stále spíše proti vytírání mopem než pro. Hlavním důvodem je nejen nedokonalá čistota podlahy, ale také bezpečnost při a po úklidu.

Pokud dodržíte všechny výše uvedené zásady, podlaha pořád zůstane mokrá, což zvyšuje riziko úrazu uklouznutí s následkem pádu a pohmožděniny nebo dokonce zlomeniny. Jedině, že byste měli další suchý mop, kterým byste podlahu dosušili. To by bylo ale časově a fyzicky podstatně náročnější. Řešení však existuje.

Úklidové stroje Kaivac na čištění podlah

Používejte kvalitní úklidové stroje, které 100% odstraní nečistoty a choroboplodné bakterie, a to tak, že podlahu precizně vysají zcela do sucha. Jedině tak budete mít jistotu, že podlaha bude perfektně čistá a hygienická.

My používáme při úklidu stroje Kaivac

Naše úklidová firma používá pro čištění podlah super výkonné úklidové stroje americké značky Kaivac. Podívejte se, co umí, jak fungují a jakých výsledků s nimi dokážeme dosáhnout.

úklidové stroje americké značky Kaivac

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Funkční (nutné)

Tzv. funkční soubory cookie jsou nutné pro základní funkce stránky. Mezi ně patří soubory cookie, které stránce umožňují si vás zapamatovat při procházení stránky prostřednictvím analytického nástroje Google Analytics. Umožňují používat nákupní košík a pokladnu a také pomáhají se zabezpečením a plněním předpisů.

Google Tag Manager (Google Analytics)

Remarketing

Shromažďování údajů pro remarketing v Obsahové a Vyhledávací síti. Jedná se o údaje o přihlášených uživatelích, kteří Googlu umožnili přidružit informace o historii procházení obsahu v prohlížeči a aplikacích k jejich účtu Google a tyto údaje používat k zobrazování personalizovaných reklam.

Google.com, Seznam.cz

Přehledy inzerce

Funkce inzertních přehledů, jako jsou přehledy demografických údajů a zájmů publika, přehledy DoubleClick Campaign Manager a DoubleClick Bid Manager a přehledy zobrazení v Obsahové síti Google, které nám pomáhají lépe porozumět našim uživatelům.

Google.com

Share This